Акція
“Живи,книго!”
Книга – чудове надбання людей,
наш кращий порадник і друг,
вірна супутниця життя.
Вона допомагає нам краще
зрозуміти навколишню дійсність,
вивчати досвід минулих поколінь.
Л.Дмитрук
Протягом багатьох років проходить Всеукраїнська акція «Живи, книго!». Це не лише перевірка стану бібліотечних книжок, роз’яснювальна робота з читачами, учнями, для яких акція «Повернути в бібліотеку відремонтовану книгу!» – не просто слова, а справжній девіз.
Мета i завдання Акції
Акція проводиться з метою популяризації серед учнівської молоді інформаційної культури та культури читання, бібліотечно-бібліографічних знань, підвищення статусу шкільної бібліотеки як навчально-інформаційного центру. Завданнями Акції є:
- підвищення інтересу учнів до книги як джерела знань, скарбниці культурних надбань, розвиток у них пошуково-дослідних навичок отримання інформації, її аналізу та узагальнення, навичок роботи з книгою впродовж усього життя;
- виховання бережливого і відповідального ставлення до навчальних підручників, художньої, науково-популярної та іншої літератури, поваги до праці людей, які їх створюють;
- виявлення, поширення та впровадження кращого досвіду учнівських колективів, які використовують нові форми і методи роботи, впроваджують інноваційні технології з поширення бібліотечно-бібліографічних знань, підвищення рівня інформаційної культури та культури читання учнівської молоді;
- сприяння поповненню бібліотечних фондів шкільної бібліотеки, створенню належних умов для рівного доступу до літератури на різних, у тому числі електронних носіях. - виховання культу книги у сім’ї, використання з цією метою досвіду інших навчальних, культурно-освітніх закладів.
ПОЛОЖЕННЯ
про проведення загальношкільного огляду-конкурсу «Живи, книго!»
1. Загальні положення
Загальношкільний огляд-конкурс «Живи, книго!» проводиться в школі з вересня по травень кожного навчального року і спрямований на збереження навчальної книги учнями.
2. Мета і завдання конкурсу
Акція проводиться з метою широкого залучення учнівського колективу до бережливого ставлення до книг, виховання в них поваги до людей праці, які їх створили, відповідальності за правильне і раціональне використання підручників.Під час проведення огляду-конкурсу залучати учнівський та педагогічний колективи на допомогу бібліотекарю в роботі з бібліотечним фондом.
Для організації цієї роботи провести протягом навчального року бесіди,лекції, читацькі конференції, виставки, огляди підручників, декаду книги.
3. Керівництво оглядом-конкурсом та порядок його проведення
Для організації та проведення огляду-конкурсу та підведення його підсумків створити оргкомітет. Безпосереднє керівництво конкурсом здійснює директор школи.
Склад оргкомітету затверджується наказом директора школи.Оргкомітет розробляє заходи щодо проведення огляду-конкурсу, здійснює контроль і практичні заходи по їх виконанню.
4. Критерії оцінювання стану підручників
Для визначення стану підручників при оглядах та конкурсах, а також при одержанні з бібліотеки та при поверненні в бібліотеку застосувати такі оцінки:
«5» – підручник був у користуванні, але не має пошкоджень і помарок.
«4» – добрий, але незначні пошкодження та помарки, придатний для користування.
«3» – має значні пошкодження та помарки, але придатний для користування.
«2» – незадовільний, пошкодження та помарки, непридатний для користування.
5. Визначення переможців огляду-конкурсу
Переможцями огляду-конкурсу можуть бути як класи, так і окремі учні.Переможці огляду-конкурсу нагороджується грамотами .
РЕКОМЕНДАЦІЇ
КЛАСНИМ КЕРІВНИКАМ
У РОБОТІ З УЧНЯМИ В РАМКАХ
АКЦІЇ « ЖИВИ , КНИГО!»
1. Класні керівники беруть участь у видачі підручників з бібліотечного фонду, а в кінці навчального року організовують їх повернення.
2. Разом з дітьми та батьками оформляють куточок “ Живи, книго !”
3. Ознайомити учнів з єдиними вимогами по збереженню
підручників.
4. Ознайомити учнів з критеріями оцінювання піручників.
5. Розприділити обов ‘язки відповідальних за перевірку підручників у класі.
6. Двічі на семестр виставляти оцінки в щоденник за стан збереження підручників.
7. Надати допомогу посту бережливих у плануванні роботи.
8. Разом з батьками здійснювати заходи з вихованнюя в учнів бережливого ставлення до книги . На батьківських зборах аналізувати результати рейдів – перевірок.
9. Планувати проведення класних зборів “ Учись учитися “, де висвітлювати роль підручників. Аналізувати відношення до них учнів, брати участь у Всеукраїнських акціях “ Живи, книго! “, “ Подаруй книгу бібліотеці”.
10. Відмітити учнів і батьків, які краще зберегли підручники.
11. Вклеїти в щоденники учням пам’ятки про єдині вимоги щодо збереження підручників
12.Стежити за тим, щоб після закінчення навчального року підручники, які потребують ремонту, були своєчасно відремонтовані та здані у бібліотеку.
Пам`ятка учням
1. При виявленні пошкоджень повідом бібліотекаря.
2. Обгорни підручники.
3. Зроби закладки для підручників.
4. Якщо ти зіпсував чи загубив підручник, поверни до бібліотеки аналогічний чи заміни його іншою книгою.
5. Не перегинай палітурку підручника, не зменшуй його міцність.
6 . Не загинай кути сторінок.
7. Не роби поміток, не розмальовуй підручник.
8. Клади підручник тільки на чистий стіл.
9. Бережи підручник від сонця і від вологи.
10. Відведи вдома місце для підручників.
Учні зобов'язані :
- дбайливо поводитися із підручниками як з бібліотечними, так і своїми;
- при одержанні підручників з бібліотеки переглянути їх і при виявленні дефектів повідомити бібліотекаря, якщо підручник має незначні пошкодження, відремонтувати його в “ Книжковій лікарні“;
- якщо підручник загублений або зіпсований учнем і використовувався не більше одного року, то батьки замінюють цей підручник новим, таким самим ;
- якщо учень користувався підручником більше одного року , то до бібліотеки може бути повернутий рівноцінний підручник з іншого предмету.
Рецепти лікування книг
Друзі, хто з вас не любить книжок? Книжок, у яких так багато барвистих малюнків. Розкриєш першу-ліпшу - опинишся у далекій казковій країні. А в тій країні живуть добрі й кумедні велетні, веселі маленькі чоловічки або просто твої ровесники. Ростуть там велетенські ріпки, такі, що цілий гурт їх із землі не вирве. Відважні герої б'ються там за правду з лютим ворогом...
Книги відкривають нам свої таємниці. Одна дарує нові знання, інша дає поради, третя - втішає, четверта - розвеселяє. Тому, якщо людина багато читає, вона не тільки багато знає, але й ніби проживає багато цікавих життів.
Книга потрібна людині, як повітря, як світло. З дитячих років вона допомагає вам пізнати світ, знайомлячи з казками, веселими і сумними віршами, оповіданнями про великих і сміливих людей, таємницями природи.
Діти, книжки - ваші друзі, їх потрібно любити й берегти. Пропонуємо вам скористатися нашими рецептами лікування книг.
Щоб книги довше жили, потрібно їх берегти
При читанні слід користуватись закладками. Їх можна зробити самому. Перша закладка - смужка акуратно відрізаного цупкого паперу, верхній кінець якої трохи виступає над сторінками книги. Можна розмалювати закладку кульковими ручками або кольоровою тушшю (не користуйтесь акварельними фарбами і кольоровими олівцями: вони псують сторінки!). Матеріалом для закладок служать також шматочки кіноплівки, алюмінієва фольга, пофарбований аніліновими фарбами целофан тощо.
Що робити, коли книжка намокла?
Швиденько поставити її в сухому теплому приміщенні, розкрити віялом і стежити, коли вона трохи підсохне, потім покласти книжку під прес. Якщо склеїлись деякі аркуші, обережно кілька разів перегнути їх у різні боки. Дуже склеєні сторінки можна потримати над парою або скористатись тонким гребінцем.
Сліди від олівця чи від пальців на забруднених сторінках обережно витирають м'якою гумкою. Чорнильні плями виводять лимонним соком (можна кислотою), а якщо це не допомагає, щавлевою кислотою, розбавленою будь-яким одеколоном у пропорції: 1 частина кислоти на 4 частини одеколону.
Якщо листки книги зім'ялися, під них і зверху на них кладуть по одному чистому, не дуже щільному аркушу білого паперу і теплою (не гарячою!) праскою прогладжують кожен листок.
Обтріпані краї книжкових сторінок обклеюють папером схожого кольору. Для цього смужку прозорого паперу намазують клеєм, змащеною поверхнею кладуть догори на скло так, щоб правий край допоміжного формату потрапляв на її середину. На обтріпаний край кладуть дрібну смужку паперу (клеєм донизу!). Загинають смужку прозорого паперу по краю сторінки, що ремонтують і наклеюють її загнуту частину на сторінку.
Жирні плями слід виводити обов'язково на відкритому повітрі. Беруть бензин або чотирихлористий вуглець, можна додати товчену крейду або зубний порошок. Цю масу акуратно наносять на пляму, а коли вона висохне - обережно зчищають. Якщо жирна пляма свіжа, її можна видалити за допомогою праски через прозорий папір або звичайну промокашку. Іржаві плями виводять лимонною або щавлевою кислотою.
Іноді в книгах заводяться комахи, що псують їх. Здебільшого це трапляється тоді, коли книги стоять на поличках надто щільно або якщо ними дуже рідко користуються. Боротьбу з комахами треба починати з ретельного обслідування приміщення, де знаходяться книги, особливо місць імовірного , поселення цих шкідників: під плінтусами, меблями, за вентиляційними решітками. У разі виявлення комах обробити місця по черзі "Примою", а потім "Дихлофосом" (на упаковках цих препаратів вказаний спосіб застосування). Книги, в яких завелись шкідники, необхідно розкрити віялом і поставити на 7-10 днів у щільно закриті коробки або ящики з препаратом "Антиміль". Після проведення такої роботи книги потрібно дуже добре провітрити.
"Ліки" для книг (лимонна і щавлева кислоти, перекис водню, гліцерин, формалін, зубний порошок, гідросульфат, бензин, чотирихлористий вуглець тощо) необхідно зберігати у закритих флаконах і банках з етикетками. Етикетки можна зробити із смужок лейкопластиру, на яких шариковою ручкою написати назви. Лейкопластирем зручно заклеювати шийки флаконів з такими рідинами, як бензин, чотирихлористий вуглець тощо. Перекис водню бажано зберігати в темних скляних флаконах.
Плями від надмірної вологи ні в якому разі не можна витирати ганчіркою. Їх змочують 2-3% розчином формаліну (він знижує плісняву). Саму пляму обезбарвлюють перекисом водню. Для цього під листок книги кладуть аркуш щільного білого паперу, перекисом водню змочують пляму, потім через деякий час перекис виводять промокашкою. Процес повторюється до повного зникнення плісняви.
Якщо листки книги порвалися, беруть шматок звичайного чи органічного скла, під нього підкладають кольоровий папір необхідного формату. Якщо немає такого паперу, можна на склі накреслити формат склографом або тушшю. Змащену клеєм смужку прозорого паперу обережно підсовують під надірване місце, загинають по краю листка, наклеюють на книжну сторінку.